منو سایت

Sea’s Shopee فعالیت خود را در هند به حالت تعلیق درآورد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار استارتاپ
Sea's Shopee فعالیت خود را در هند به حالت تعلیق درآورد

غول سنگاپوری Sea روز دوشنبه اعلام کرد که کسب و کار تجارت الکترونیک خود Shopee را در هند، ماه‌ها پس از اینکه این شرکت شروع به استخدام فروشندگان در این کشور کرد، تعطیل می‌کند. این اعلامیه به دنبال تصمیم هند مبنی بر ممنوعیت عنوان محبوب دریای این کشور “آتش آزاد” در ماه گذشته صورت گرفت، اقدامی که به ضرر بیش از 15 میلیارد دلاری در ارزش بازار Shopee کمک کرد.

یک منبع آگاه گفت که تصمیم برای توقف TechCrunch Shopee در هند به ممنوعیت Free Fire در هند مربوط نمی شود. این شرکت همچنین در بیانیه ای اصرار داشت که با در نظر گرفتن “ابهامات بازار جهانی” تجارت خود را در بازار آسیای جنوبی تعطیل می کند.

“با توجه به عدم اطمینان بازار جهانی، ما تصمیم گرفتیم ابتکار Shopee India خود را در مراحل اولیه تعطیل کنیم. در طول این دوره انتقال، ما بر حمایت از فروشندگان و خریداران محلی خود و تیم محلی خود تمرکز خواهیم کرد تا فرآیند را تا حد امکان روان کنیم. سخنگوی TechCrunch گفت: ما در راستای ماموریت خود برای بهبود زندگی افراد دارای معلولیت از طریق فناوری، تلاش خود را بر روی ایجاد تأثیر مثبت بر جوامع جهانی خود متمرکز خواهیم کرد.

در سپتامبر سال گذشته، TechCrunch اعلام کرد که Shopee بی سر و صدا وب سایتی را برای خرده فروشان در هند راه اندازی کرده است. خدمات تجارت الکترونیک شش ساله که دیر ورود به آسیای جنوب شرقی تلقی می شد، فروشندگان را نیز درگیر کرد و مزایای سودآوری مانند حمل و نقل رایگان و کمیسیون صفر را به آنها ارائه داد. یک ماه بعد، این شرکت به طور رسمی در کشور راه اندازی شد.

راه اندازی Shopee در هند در سال گذشته با انتقاد خرده فروشان محلی مواجه شد. کنفدراسیون همه معامله‌گران هندی (CAIT)، یک گروه لابی با نفوذ برای ده‌ها خرده‌فروش آفلاین در هند، نخست‌وزیر نارندرا مودی را مورد خطاب قرار داده و به او هشدار داده است که ورود یک بازیکن خارجی دیگر که در آنچه که او ادعا می‌کند رویه‌های تجاری «ناعادلانه» است، دخیل است. به اکوسیستم محلی آسیب می رساند.

Shopee که در سال های اخیر به 9 بازار جهانی از جمله برزیل، لهستان، مکزیک، کلمبیا و شیلی گسترش یافته است، اعلام کرد که فعالیت خود را در هند روز سه شنبه تعطیل خواهد کرد. این شرکت قصد دارد تمام سفارش‌های ثبت شده را قبل از 29 مارس پردازش کند و خدمات پشتیبانی پس از فروش را ارائه خواهد کرد.

تحلیلگران برنشتاین در گزارشی در ماه گذشته نوشتند: «ما در مورد گسترش جهانی آن مثبت هستیم، زیرا معتقدیم این مرحله همچنان برای افزایش دامنه تجارت آن مناسب است. این به او در بلندمدت کمک می‌کند، زیرا می‌تواند ریسک را کاهش دهد، مقیاس ایجاد کند، پایگاه تجاری متنوعی داشته باشد، ردپای مشتری بزرگ‌تری داشته باشد و قدرت قیمت را افزایش دهد. با این حال، همه اینها با مصالحه در سودآوری کوتاه مدت همراه است.

این حرکت برای صدها نفر از افرادی که Shopee در هند استخدام می‌کند، غافلگیرکننده بود. تیم محلی هند در اوایل روز دوشنبه در یک گفتگوی کلی از این تصمیم مطلع شد.

هند که طی یک سال و نیم گذشته بیش از 200 درخواست با چین را در بحبوحه تنش های ژئوپلیتیکی بین دو کشور همسایه مسدود کرده است، در اقدامی که بسیاری را متحیر کرد، ماه گذشته آتش رایگان را ممنوع کرد.

اگرچه هند هرگز نگفته است که به طور خاص توسعه دهندگان یک کشور خاص را هدف قرار داده است، اما بیشتر برنامه هایی که آن را ممنوع کرده است از چین می آیند. غول چینی Tencent که یک سرمایه گذار بزرگ در Shopee است، یکی از معدود ارتباطات چینی است که Free Fire به ارمغان می آورد. اما Tencent همچنان در چندین استارت آپ بزرگ هندی، از جمله برنامه رسانه های اجتماعی محلی ShareChat، سرمایه گذار است.